امروزه گوشی های هوشمند نقش پر رنگی در زندگی ما پیدا کرده، به طوری که به یک همراه همیشگی تبدیل شده است. تا سال ها قبل، تلفن های همراه از امکانات محدودی برخوردار بودند و فقط قابلیت پاسخ به تماس، ثبت مخاطب، ارسال پیامک و ... در آنها به کار رفته بود، اما در حال حاضر به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی، ساخت تلفن های همراه نیز پیشرفت خوبی داشته و کاربران برای انجام امور شخصی خود تمایل زیادی به استفاده از آن پیدا کرده اند. عکس برداری، ضبط ویدئو، ارسال پیامک، شبکه های اجتماعی، عملیات بانکی و بسیاری از کارهای شخصی دیگر موجب می شود تا کاربران به فکر خرید گوشی های هوشمندی باشند که از امنیت بالایی برخوردارند تا با اطمینان خاطر به انجام امور خود بپردازند. اهمیت ویژه کاربران به امنیت در تلفن های همراه، تولیدکنندگان را وادار ساخته تا از حسگرهای امنیتی متنوعی در گوشی ها استفاده و رضایت کاربران را جلب کنند.

در این مقاله به معرفی انواع حسگرهای امنیتی در گوشی های هوشمند می پردازیم که دو نوع غیربیومتریک (رمز عبور و الگوهای قفل گذاری) و بیومتریک (حسگر اثر انگشت، حسگر تشخیص عنبیه چشم و حسگر تشخیص چهره) را شامل می شود.

رمز عبور و الگوهای قفل گذاری:

اولین سیستم امنیتی به کار گرفته شده در گوشی های تلفن همراه، سیستم رمز عبور و الگوهای قفل گذاری می باشد. به دلیل امنیت پایین رمز عبور و الگو، امکان سوءاستفاده از اطلاعات شخصی توسط افراد دیگر فراهم است. پس بهتر است برای بالا بردن امنیت، از قابلیتی استفاده کنیم که الگو را در زمان وارد کردن نشان ندهد. همچنین برای گذاشتن رمز عبور، اعداد، حروف و نمادهایی که به اندازه کافی طولانی باشند را ترکیب کنیم و به کار ببریم. این سیستم امنیتی در اکثر تلفن های همراه از جمله گوشی های سامسونگ، گوشی های هوآوی و ... وجود دارد.

رمز عبور و الگو

حسگر اثر انگشت:

این حسگر پیشتر تنها بر روی گوشی های پرچمدار مورد استفاده قرار می گرفت ولی در حال حاضر گوشی های میان رده نیز به این حسگر مجهز شده اند. البته می توان گفت این سنسور به دلیل منحصر به فرد بودن اثر انگشت، از سیستم رمز عبور و الگو، امنیت بیشتری دارد. اما از معایب آن می توان به شناسایی نکردن اثر انگشت در زمان مرطوب بودن دست اشاره کرد. شرکت های تولید کننده مکان های مختلفی را برای این حسگر در نظر گرفته اند به طوری که می تواند در زیر نمایشگر، پشت دستگاه، پایین نمایشگر و کناره های بدنه قرار گیرد. البته می توان گفت که با جایگذاری حسگر در کناره های بدنه، احتمال عدم تشخیص اثر انگشت به دلیل باریک بودن جایگاه وجود دارد، زیرا انگشت به صورت کامل بر روی سنسور قرار نمی گیرد و شناسایی نمی شود. به عنوان نمونه مکان این حسگر در گوشی همراه هوآوی P10 Plus به پنل جلویی دستگاه و قسمت تحتانی منتقل شده و سامسونگ در مدل Galaxy S10 از اثر انگشت زیر صفحه نمایش استفاده کرده است. اسمارت فون های Galaxy S9 و Galaxy S9 Plus نیز دارای حسگر اثر انگشت در پشت گوشی هستند.

حسگر اثر انگشت

گوشی های موبایل دیگری نیز به این حسگر مجهز شده اند که می توان به تلفن همراه هوآوی Mate 10، اپل iPhone 8 و بلو مدل Vivo One Plus اشاره کرد.

حسگر اثر انگشت خود شامل سه نوع سنسور نوری (Optical)، سنسور خازنی (Capacitive) و سنسور فراصوت (Ultrasonic) می باشد که در ادامه به توضیح آن ها پرداخته ایم.

سنسور نوری (Optical):

قدیمی ترین سنسور در بین حسگرهای اثر انگشت، سنسور نوری می باشد که تصویری اپتیکال از اثر انگشت بر می دارد. در زمان باز کردن قفل تلفن همراه، این اثر انگشت با اثری که ثبت شده مقایسه می گردد و در صورت مطابقت، قفل صفحه نمایش باز می شود. سنسورهای نوری همانند سنسورهای دوربین، رزولوشن های متفاوتی دارند. هرچه رزولوشن بیشتر باشد تصویر دقیق تری از اثر انگشت ثبت می شود. البته این نوع از سنسورها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که سازنده بخواهد هزینه ساخت را پایین بیاورد. برای مثال تلفن های همراه Motorola Atrix و 8 iPhone مجهز به سنسور نوری هستند.

سنسور خازنی (Capacitive):

سنسور خازنی که در هر سنسور آن بیش از صدها خازن به کار رفته است، بیشترین کاربرد را در گوشی ها دارد. هر چه تعداد خازن های به کار رفته در هر سنسور بیشتر باشد، دقت تشخیص اثر انگشت نیز افزایش می یابد. این نوع به دلیل داشتن قیمت بالا معمولا در گوشی های پرچمدار مورد استفاده قرار می گیرد. گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy S6 دارای سنسور خازنی در حسگر اثر انگشت خود می باشد.

سنسور فراصوت (Ultrasonic):

سنسور فراصوت جدیدترین تکنولوژی را در میان دو سنسور قبلی دارد. این سنسور با ثبت تصویری سه بعدی از شیارها و منافذ انگشت فرد، تصویر با دقت بالاتری را ارائه می دهد و در فرآیند تشخیص اثر انگشت سریع تر عمل می کند. سامسونگ در گوشی موبایل Galaxy S10 این نوع سنسور را به کار برده است.

حسگر تشخیص چهره:

حسگر امنیتی دیگری که در گوشی های هوشمند به کار رفته است، حسگر تشخیص چهره می باشد. این حسگر در گوشی های آیفون با نام Face ID، در گوشی های سامسونگ با نام Face Recognition و در گوشی های هوآوی با نام Face Unlock شناخته می شود.

می توان گفت این حسگر نیز از امنیت بالایی برخوردار نیست و ممکن است در برخی موارد درست عمل نکند. از جمله احتمال دارد در تشخیص افراد دوقلو که شباهت بسیاری به هم دارند دچار اشتباه شود. همچنین امکان باز کردن قفل، با در دست داشتن تصویر فرد و یا تغییر در چهره وجود دارد که این موارد موجب کاهش امنیت حسگر می شود.

سامسونگ با رونمایی از مدل های Galaxy S8 و Galaxy S8 Plus قابلیت حسگر تشخیص چهره را برای باز کردن قفل به کاربران خود معرفی کرد. کاربران برای استفاده از این حسگر باید گوشی را در فاصله 20 تا 25 سانتی متری خود بگیرند تا بتواند چهره را اسکن و قفل صفحه را باز کند. اما آیفون سطح جدیدی از سیستم امنیتی را در تشخیص چهره وارد کرد. آیفون های جدید اپل به دوربین های پیشرفته ای به نام True Depth مجهز شده اند. این دوربین ها با تاباندن 30 هزار نقطه مادون قرمز به چهره کاربر و بعد با بهره گیری از یک دوربین مادون قرمز، چهره را تشخیص می دهند. در گوشی هوآوی مدل Y7 Prime 2018 نیز از این حسگر برای باز کردن قفل استفاده شده است که چهره فرد را با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی تشخیص می دهد. گوشی های موبایل اپل iPhone Xs و iPhone X، اسمارت فون Galaxy A8 2018 و تلفن همراه لاوا iris 88 نیز مجهز به حسگر تشخیص چهره می باشند.

حسگر تشخیص چهره

حسگر تشخیص عنبیه چشم:

عنبیه چشم یا همان حلقه رنگی داخل چشم مانند اثر انگشت منحصر به فرد است. می توان گفت این حسگر نسبت به حسگرهای تشخیص چهره و اثر انگشت، از امنیت بالاتری برخوردار هستند. گوشی های مجهز به اسکنر عنبیه (Iris Scanner) علاوه بر دوربین جلو، دارای سنسور و دوربینی برای اسکن عنبیه می باشند. اسکنر عنبیه قسمت رنگی چشم را می بیند و با استفاده از نور مادون قرمز، چشم فرد را اسکن و قفل را باز می کند. این سنسور نسبت به سنسور اثر انگشت، از دقت بالاتری برخوردار است و چون با شیشه محافظت شده، احتمال آسیب دیدگی کمتری دارد Galaxy Note8 و Galaxy S9 دارای حسگر تشخیص عنبیه چشم هستند.

حسگر تشخیص عنبیه

با توجه به مطالب ذکر شده اسمارت فون هایی نیز وجود دارند که به چند حسگر امنیتی مجهز شده اند. به عنوان مثال گوشی گلکسی S9 از سه حسگر تشخیص چهره، تشخیص عنبیه چشم و اثر انگشت برخوردار است. همچنین گوشی های Honor 7X ،OnePlus 5T ،Galaxy Note 8 و LG V30 نیز دارای دو حسگر تشخیص چهره و اثر انگشت هستند. وجود تنوع در انتخاب نوع قفل گذاری در گوشی های هوشمند، این امکان را به کاربر می دهد تا برای افزایش امنیت تلفن همراه خود، همزمان از چندین حالت مختلف استفاده کند. برای مثال سه حالت امنیتی رمز عبور، حسگر اثر انگشت و تشخیص چهره می توانند همزمان به کار گرفته شوند که این موضوع دسترسی به اطلاعات شخصی کاربر، توسط دیگران را به حداقل می رساند.