شرکت های سازنده اسمارت فون ها جدیدا به روی دوربین تمرکز زیادی دارند. استفاده از دوربین های چندگانه و لنز های متفاوت باعث بالا رفتن کیفیت عکس ها شده است.دوربین در خرید گوشی های سری جدید اسمارت فون ها برای خیلی از دوستداران گوشی های هوشمند علامت سوال های زیادی ایجاد کرده است. گوشی های جدید و دوربیین های چندگانه با لنز های متفاوت باعث سوال های متعددی شده است. انواع لنز هایی که در گوشی به کار می رود چه نوع لنزهایی است؟ این لنز ها چگونه به کاربر کمک می کند تا عکس با رزولوشن بالاتر بگیرد؟ انواع لنزهای دوربین چگونه عمل می کنند؟ هر لنز برای چه نوع عکسی به کار می رود؟ چرا دوربین های متعدد در یک گوشی به کار می رود؟

قبل از اینکه درباره لنز دوربین صحبت کنیم، ابتدا باید فاصله کانونی را بشناسیم. فاصله کانونی یک لنز اینگونه تعریف می شود :  فاصله ای بین مرکز نوری (optical center) و حسگر دوربین (image sensor) است زمانی که لنز روی بی نهایت فوکوس است. مرکز نوری چیست؟ مرکز نوری یک لنز، نقطه‌ای است درون لنز که در آن فرض می‌شود دو پرتو نور که از منابع مختلف داخل لنز آمده‌اند. هر چه فاصله کانونی کوتاه تر و کمتر باشد عکسی که گرفته می شود میدان دیدعریض تری خواهد داشت ولی امکان زوم نیز کمتر خواهد شد. بالعکس‌اش نیز صادق است. در لنزهایی با فاصه کانونی بیشتر و بلندتر میدان دید عکس کمتر خواهد بود ولی امکان زوم بیشتری را خواهد داد.

اصلی ترین لنز دوربین، لنز واید (Wide) :

در سری گوشی هایی که از چندین لنز دوربین بهره میبرند اصلی ترین لنز دوربین از نوع واید (wide) است. این لنز همان لنزی است که وقتی شما هیچ حالت دوربین خاصی را برای عکس برداری تنظیم نکردید از رو به رو عکس می گیرد. این لنز فاصله کانونی نسبتا زیادی دارد و برای عکس برداری عادی از منظرها بسیار مناسب است. لنز واید معمولا در اسمارت فون ها بیشترین وضوح را دارا است. مانند Redmi Note 8 که ۴۸ مگا پیکسل است یا حتی مانند Mi Note 10 که ۱۰۸ مگا پیکسل می باشد. همانطور که گفتیم این لنز بیشترین وضوح را دارد و بقیه لنز هااز وضوح کمتری نسبت به این لنز برخوردار هستند. پس وقتی از چند دوربین برای عکس برداری استفاده می شود بدون شک یکمی از آن ها لنز واید می باشد.

لنز با زاویه دید گسترده تر، لنز اولترا واید (Ultrawide) :


یکی از لنز هایی که در اسمارت فون ها با دوربینم های چندگانه استفاده می شود لنز اولترا واید می باشد. البته به آن واید انگل (Wide Angle Lens)  نیز گفته می شود. این نوع لنز ها بطور کلی نسبت به لنز های واید فاصله کانونی کمتری دارند به همین دلیل عکس هایی با میدان دید عریض تر میتوانید ثبت کنید. برای مثال اگر شما با لنز واید از یک منظره عکس بگیرید میدان دید ۵ متری را ثبت خواهید کرد. ولی اگر با دوربین اولترا واید از همین منظره عکس بگیرید میدان دید حدود ۷ متر یا شاید بیشتری را ثبت خواهید کرد. معمولا شرکت ها وقتی به فکر دوربین های چندگانه برای اسمارت فون خود میفتند، یکی از لنزهایی که بعد از عمق سنج برای دوربین اسمارت فون خود به کار میبرند لنز اولترا واید می باشد.

لنز عکسبرداری پرتره، لنز عمق سنج (Depth Sensor) :

یکی از محبوب ترین حالت های عکس برداری برای کاربران عکس برداری با حالت پرتره می باشد . البته این عکی برداری با اسم هایی مانند بوکه (Bokeh Mode) نیز یاد می شود. در این حالت عکس برداری سوژه عکس براداری از پس زمینه آن کاملا متمایز می شود و پپس زمینه آن به صورت محو عکس برداری خواهد شد. البته در بعضی دوربین های موجود در بازار با استفاده از هوش مصنوعی و بدون استفاده از لنز عمق سنج، در این حالت عکس برداری می شود مانند Redmi 8A.

کار اصلی که این لنز انجام می دهد تشخیص جزئیات و محل هایی که سوژه اصلی تمام می شود و پس زمینه شروع می شود است. این لنز بااین کار عکسی دقیق تر و زیبا تر ثبت خواهد کرد. وضوح این لنز بین ۲ تا ۵ مگا پیکسل می باشد که در تمامی میان رده و پرچمداران گوشی های برند های مختلف مشاهده می کنیم. این لنز همان لنز دومی است که در اسمارت فون هایی با دوربین های دوگانه وجود دارد.

زوم و بزرگنمایی بهتر، لنزتله فتو (Telephoto) :


در گوشی دو تکنولوژی متفاوت برای زوم و بزرگنمایی وجود دارد. بزرگنمایی اپتیکال و بزرگنمایی دیجیتال این دو تکنولوژی هستند. در بزرگنمایی دیجیتال هنگام بزرگ نمایی کیفیت عکس بسیار افت می کند. اما در بزرگنمایی اپتیکال اینگونه نیست. بزرگنمایی در اپتیکال با استفاده از یک لنز کمکی به نام تله فتو اتفاق می افتند. این لنز از افت کیفیت در بزرگنمایی جلوگیری می کند. البته این لنز زیاد قوی نیست و امکان بزرگنمایی را نهایتا تا چند برابر به ما میدهد. اگر شرکت ها بخواهند از لنز های تله فتویی استفاده کنند که در دوربین های حرفه ای به کار رفته باید ابعاد گوشی را تغییر دهند و آن را بزرگ تر نمایند. این باعث می شود قیمت گوشی بسیار بالاتر رود که اصلا مقرون به صرفه نه برای شرکت ها است و نه خریداران زیر بار این تغییر قیمت می روند. این لنز برای عکس های معمولی باعث زیاد شدن کیفیت و وضوح عکس نخواهد شد.

عکسبرداری ماکرو، لنز دوربین ماکرو (Macro Camera) :


یکی دیگر از لنز هایی که در گوشی هایی بالای ۳ دوربین به کار می رود لنز دوربین ماکرو می باشد. این لنز برای عکس برداری بزرگنمایی شده از جسم هایی ریزی مثل حشرات و گیاهان به کار می رود. این لنز دوربین به شما این امکان را می دهد که شما از فاصله چند سانتی متری از جسم مورد نظر خود عکس برداری کنید و به وضوح مورد نظر برسید. البته لنزماکرو مانند دوربین های حرفه ای عمل نمی کند و فقط در حد است که شما بتوانید عکس ماکرو بگیرید. این لنز هم مانند دیگر لنز ها در بالا بردن وضوح و کیفیت عکسبرداری عادی نقشی ندارد و فقط در حالت ماکرو عکسبرداری می کند. مانند گوشی Redmi Note 8 PRO.

چرا دوربین های متعدد در یک گوشی به کار می رود؟

با توجه به نوشته های بالا بدون شک تا الان متوجه این مورد شدید که چرا شرکت های برای اسمارت فون های میان رده و پرچمدارشان از دوربین های متعدد استفاده می کنند. این شرکت ها برای بالا بردن کارایی گوشی و دوربین های آن دست به تولید اسمارت فون ها با دوربین های چند گانه زدند. اگر گوشی بخواهد تمام لنزهای بالا را ساپورت کند باید ۴ دوربین داشته باشد. این شرکت ها روز به روز بر امکانات گوشی های خود می افزایند تا جایی که گوشی نوکیا ۹ مجهز به ۶ دوربین است.

نتیجه گیری :

در حال حاضر بیشتر گوشی های موجود در بازار از ۳ دوربین بهره می برند. این سه دوربین اولترا واید، واید و پرتره را داراست. اگر دوربین گوشی برایتان خیلی مهم است بهتر است قبل از خرید گوشی حتما سری به گوشی های بالای ۴ دوربین بازار بزنید تا بتوانید بهترین گوشی با امکاناتی که در نظر دارید را پیدا کنید.

منبع : Technokade