۴G در برابر ۵G | تفاوت اصلی بین تکنولوژی شبکه ی ۴G و ۵G چیست؟ آیا اینترنت ۵G صرفاً به دلیل اینکه جدیدتر است میتواند بهتر از اینترنت ۴G باشد؟ پاسخ این سؤال قطعاً مثبت است اما سؤال اصلی این است که این تکنولوژی نوین دقیقاً چه ویژگی‌هایی دارد که باعث میشود تا این حد مورد توجه قرار بگیرد. در این مطلب قصد داریم به تفاوت های اینترنت ۴G و ۵G بپردازیم. با صدراتل همراه باشید.

4G در برابر 5G

۴G در برابر ۵G

اینترنت ۵G سریع تر و قابل اعتماد تر از ۴G است

4G در برابر 5G

اینترنت سلولار ۵G به کاربران این امکان را میدهد که حجم بیشتری از دیتا را با سرعتی بالاتر منتقل کنند. دیتا سریع تر ارسال و دریافت میشود و در کل این پروسه به مراتب قابل اعتماد تر خواهد بود.

دلیل سرعت بالاتر اینترنت ۵G این است که از تکنولوژی رادیویی پیشرفته تری بهره میبرد. به طور دقیق تر اینترنت ۵G از امواج و فرکانس های رادیویی قوی تری استفاده میکند که این فرکانس ها کمتر توسط سایر دیوایس ها مختل میشوند. در حالیکه میانگین نرخ تأخیر پاسخگویی با اینترنت ۴G حدود ۳۰ میلی ثانیه است، با اینترنت ۵G این نرخ به ۱۰ میلی ثانیه می‌رسد و حتی در شرایط ایده آل به صفر نیز می‌رسد.

البته سرعت انتقال دیتا به عواملی نظیر لوکیشن، ترافیک شبکه، دکل های مخابراتی ۵G و … بستگی دارد. سرعت انتقال دیتا با اینترنت ۵G ده برابر بیشتر از اینترنت ۴G است و ممکن است که در آینده اختلاف سرعت این تکنولوژی بیشتر نیز بشود. اما در واقعیت این مسائل برای کاربر معمولی فرقی نمی‌کند و با اینترنت ۴G نیز میتواند تمام کارهای خود را با سرعت بالایی انجام دهد. اما در کل سرعت اینترنت ۵G چندین برابر بیشتر از سرعت اینترنت ۴G است.

 


با ۵G می‌توانیم از دیوایس های بیشتری به طور همزمان استفاده کنیم


در حالیکه ۴G در هنگام ساعت پیک مصرف پایداری خود را از دست میدهد، گفته میشود که ۵G میتواند به صورت همزمان از تعداد زیادی دیوایسِ متصل پشتیبانی کند.

این مورد حاکی از آن است که ۵G تکنولوژی آینده نگرانه تری است چرا که در آینده ی نزدیک تعداد دیوایس های هوشمند در هر منزل افزایش خواهد یافت و در نتیجه نیاز به شبکه ی قوی تر بیشتر حس خواهد شد.

اینترنت ۵G به دکل های مخابراتی بیشتری نیاز دارد

درست است که اینترنت ۵G سریع تر و قابل اعتماد تر است، اما این شبکه به دکل های مخابراتی بیشتری نیاز دارد تا بتواند تمام کاربران را ساپورت کند و توسط موانعی نظیر دیوارهای ساختمان ها مسدود نشود. این یعنی سال‌ها طول می‌کشد تا ما بتوانیم در تمام نقاط شهرها از اینترنت ۵G با سرعت و پایداریِ نرمال استفاده کنیم.

دلیل این موضوع این است که اینترنت ۵G از امواج میلی متری برخوردار است که طول موج بلندتری نسبت به سیگنال های ۳G و ۴G دارند و در نتیجه رنج کوتاه تری دارند. علاوه بر این باید اشاره کنیم که امواج میلی متری نمی‌توانند از موانعی نظیر دیوار عبور کنند بنابراین به راحتی مسدود می‌شوند.

 


اینترنت ۵G شارژ گوشی شما را خیلی سریع تر خالی میکند


4G در برابر 5G

احتمالاً گوشی فعلی شما از اینترنت ۵G پشتیبانی نمیکند و در آینده نیز این مورد تغییر نخواهد کرد چرا که اینترنت ۵G نیازمند وجود یک سخت افزار خاص است. البته بسیاری از پرچمداران جدید به مودم ۵G مجهز شده اند و به طور کامل از این شبکه پشتیبانی می‌کنند. البته مودم ۵G به تنهایی نمی‌تواند تضمین کننده باشد چرا که برای ساپورت اینترنت ۵G به باتری های بزرگتر و همچنین قدرت پردازشی بیشتری نیاز است.

از سال گذشته شاهد این مسئله بودیم که کمپانی های تولید کننده نسبت به تأثیر ۵G بر روی پردازنده و باتری گوشی ها آگاه شدند و دیوایس های خود را به باتری های بزرگتری مجهز کردند. برای مثال مدیر کمپانی ردمی اعلام کرد که اینترنت ۵G نسبت ۴G حدود ۲۰ درصد انرژی بیشتری را مصرف میکند. به همین دلیل این کمپانی چینی تصمیم گرفت که برای گوشی ردمی K30 پرو ۵G از باتری بزرگتری استفاده کند.

منابع : phonearena ، iclarified