بی شک اپل واچ بهترین ساعت هوشمند در بازار است. این ساعت هوشمند علاوه بر اینکه طراحی زیبایی دارد، از ویژگی‌های کاربردی متعددی نیز برخوردار است. پیشرفته ترین ساعت هوشمند اپل در واقع همان سری ۵ است و سری ۳ علاوه بر اینکه طراحی مشابهی دارد، به مراتب ارزان تر است.

اپل واچ SE

گفته می‌شود که کمپانی اپل در سال جاری اپل واچ سری ۶ را معرفی و عرضه خواهد کرد. اما علاوه بر این ساعت هوشمند قدرتمند، اپل احتمالاً یک مدل دیگر با نام اپل واچ SE را نیز عرضه خواهد کرد که درست مانند آیفون اس ای ۲۰۲۰ طراحی قدیمی ای خواهد داشت اما به سخت افزار قدرتمندی مجهز خواهد بود. اما به احتمال زیاد این ساعت در اوایل سال آینده روانه ی بازار خواهد شد.

بهبودها

اپل واچ SE

از آنجایی که گفته می‌شود اپل واچ SE یک محصول ارزان قیمت خواهد بود، بسیاری از افرادی که توان خرید اپل واچ های قبلی را نداشتند، میتوانند این مدل جدید را با قیمت پایین تری خریداری کنند. لازم به ذکر است که این اطلاعات توسط یک افشاگر به نام Komiya منتشر شده اند. این افشاگر گفته است که ساعت هوشمند ارزان قیمت اپل در اوایل سال آینده روانه ی بازار خواهد شد.

همچنین افشاگر معروف یعنی جان پراسر نیز معتقد است که یک اپل واچ مقرون به صرفه در راه است. پراسر یکی از افشاگرهای قابل اعتماد است که میزان صحیح بودن اطلاعات او ۷۸ درصد است. این یعنی باید مطمئن باشیم که اپل واچ ارزان قیمت در دست توسعه است و در آینده ی نه چندان دور روانه ی بازار می‌شود.

آیا اپل به یک ساعت هوشمند ارزان نیاز دارد؟

اپل واچ SE

هنوز نمیدانیم که هدف اپل از عرضه ی یک ساعت هوشمند ارزان قیمت چیست، اما این احتمال وجود دارد که اپل واچ SE به عنوان جانشین اپل واچ سری ۳ معرفی و عرضه شود. این ساعت هوشمند جدید ابعاد کوچکتری نسبت به اپل واچ سری ۳ خواهد داشت اما در عین حال از برخی از ویژگی‌های اپل واچ سری ۶ برخوردار خواهد بود.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که اپل تاکنون دو گوشی آیفون SE را نیز عرضه کرده است که این گوشی ها طراحی قدیمی ای داشته اند اما به سخت افزار قدرتمندی مجهز بوده اند. حال ممکن است که این کمپانی کوپرتینویی بخواهد همین استراتژی را برای ساعت های هوشمند خود پیاده سازی کند. اگر اپل واچ SE عرضه شود، همان کاری را برای سری اپل واچ خواهد کرد که آیفون SE با گوشی‌های سری آیفون انجام داد. اپل با محصولات SE میخواهد سخت افزار قدرتمند را در قالب دیوایس هایی ارزان قیمت به بازار عرضه کند تا طیف وسیع تری از مردم را به خرید محصولاتش ترغیب کند.

کمپانی اپل همیشه آیفون های جدید را در ماه سپتامبر معرفی و عرضه می‌کند و اپل واچ نیز همراه با آیفون های جدید به بازار عرضه میشود. اکنون که کمپانی کوپرتینویی تأیید کرده است که آیفون های سال ۲۰۲۰ با چند هفته تأخیر روانه ی بازار می‌شوند، احتمالاً اپل واچ سری ۶ نیز کمی دیرتر روانه ی بازار خواهد شد. انتظار می‌رود که محصولات جدید اپل در ماه اکتبر عرضه شوند.

گفته می‌شود که اپل واچ سری ۶ به لحاظ طراحی با تغییرات چشمگیری همراه نخواهد بود، اما با قابلیت ها و ویژگی‌های بسیار مهم و کاربردی ای برخوردار خواهد بود. از ویژگی‌های جدید اپل واچ سری ۶ می‌توانیم به شارژدهی بهتر، چیپست S6، پشتیبانی از پایش خواب، سنجش غلظت اکسیژنِ خون، سنجش فشار خون و شناسایی اختلالات روانی اشاره کنیم. البته هنوز نسبت به مورد آخر مطمئن نیستیم.

مدل GPS اپل واچ سری ۵ با قیمت ۳۹۹ دلار به فروش می‌رسد و این در حالی است که مدل سلولار با قیمت ۴۹۹ دلار عرضه می‌شود. چندین سال است که اپل به این صورت ساعت های خود را قیمت گذاری میکند و احتمالاً قیمت مدل های اپل واج سری ۶ نیز به همین شکل خواهد بود. همچنین قیمت مدل های GPS و سلولار اپل واچ سری ۳ نیز به ترتیب ۱۹۹ و ۲۹۹ دلار است. با عرضه ی اپل واچ سری ۶ احتمالاً قیمت مدل های فعلی کاهش خواهد یافت یا حداقل یکی از مدل ها تخفیف خواهد خورد.

از آنجایی که اپل واچ SE به برخی از ویژگی‌های اپل واچ سری ۶ مجهز خواهد بود و طراحی نسبتاً قدیمی ای خواهد داشت، می‌توانیم بگوییم که این ساعت جانشین بسیار مناسبی برای اپل واچ سری ۳ خواهد بود. شایان ذکر است که اپل واچ سری ۳ سه سال پیش روانه ی بازار شد. اپ واچ SE با قیمت و طراحی مشابه، جای اپل واچ سری ۳ را خواهد گرفت و در عوض سخت افزار نسبتاً قوی تری را ارائه خواهد داد.

ویژگی‌های مورد انتظار

اپل واچ SE

همانطور که گفتیم قیمت و طراحی اپل واچ SE درست مانند اپل واچ ۳ خواهد بود اما مشخصات فنی بهتری خواهد داشت. از این رو ساعت هوشمند جدید اپل برای افرادی که نمی‌خواهند پول زیادی را برای خرید یک اپل واچ خرج کنند، مناسب خواهد بود.

با توجه به اطلاعاتی که Komiya ارائه کرده است، اپل واچ SE در یک مدل ۴۲ میلی متری تولید خواهد شد و از طراحی اپل واچ سری ۳ برخوردار خواهد بود. این یعنی باید انتظار یک ساعت آلومینیومی با دکمه ی دیجیتال Crown برای بازخورد هپتیک را داشته باشیم. شایعات حاکی از آن هستند که اپل واچ SE به تراشه ی S6 مجهز خواهد بود که در اپل واچ سری ۶ نیز به کار خواهد رفت. همچنین باید به چیپ W4 برای اتصالات وایرلس، ۱۶ گیگابایت حافظه داخلی و بلوتوث ۵.۰ اشاره کنیم. این ساعت ارزان قیمت مدل سلولار نیز خواهد داشت و همچنین از ویژگی تشخیص سقوط برخوردار خواهد بود. اپل واچ SE در مارس ۲۰۲۱ عرضه خواهد شد.

منابع : Slash Gear ، iclarified