دانگرید به iOS 13 : آیا از باگ های نسخه بتا iOS 14 خسته شده اید؟؟ آیا اپل واچ شما دیگر به آیفونتان متصل نمی گردد؟؟ آیا پس از آپدیت ایرپادتان دچار مشکلاتی شده است؟؟ پس این پست را بخوانید. اگر اخیرا تصمیم گرفتید نسخه بتا iOS 14 یا iPadOS را نصب کنید اما مشکلات و باگ هایش کار های روزمره تان را تحت تاثیر قرار داده، خبر خوب این است که می توانید با صرف زمان نسبتا کمی به iOS 13 برگردید.

دانگرید به iOS 13

دانگرید به iOS 13 ؛ پشیمونم پشیمون!

خبر خوب این است که شما می توانید به آخرین نسخه رسمی iOS 13 بازگردید و این فرآیند بیش از حد پیچیده یا دشوار نیست.اما خبر بد بستگی دارد که آیا قبل از اینکه بتا را نصب کنید، اقدام به تهیه بکاپ از آیفون یا آیپد خود کرده اید یا خیر.  بازگشت به آخرین نسخه iOS 13 ، بسته به اینترنت شما ، ممکن است حدود یک ساعت به طول بیانجامد.

بکاپ را که فراموش نکرده اید؟

همانطور که در آموزش نصب  نسخه بتا iOS 14 تاکید کردیم ، امیدوارم، قبل از نصب بتا عمومی، نسخه بکاپی را از دستگاهتان ایجاد کرده باشید. بدون نسخه پشتیبان یا باید تا آمدن نسخه عمومی جدید با نسخه بتا سر کنید و یا آیفون یا آیپدتان را به عنوان دیوایسی جدید در نظر بگیرید و بیخیال اطلاعات خود شوید.

چرا؟ نسخه پشتیبان تهیه شده در iOS 14 نمی تواند برای یک دستگاه در حال اجرای iOS 13 استفاده شود. به منظور ترک بتا و بازگشت به آخرین نسخه رسمی iOS، شما باید iOS 13 را از طریق Recovery mode نصب کنید. نکته منفی دیگر اینجاست که اگر  از iOS 14 برای چندین هفته استفاده کرده اید، هر داده جدیدی که از آخرین نسخه پشتیبان شما در دستگاه شما ذخیره شده است، از دست می دهید.

دانگرید به iOS 13

باگ کافیه، زمان بازگشت به iOS 13 است!

قبل از شروع خواندن ادامه آموزش بازگشت به iOS 13 ، لازم است مطمئن شوید که آخرین نسخه iTunes بر روی رایانه شخصی شما نصب است. اگر مطمئن نیستید، iTunes را اجرا کنید و اگر پیامی مبنی به آپدیت دریافت کردید ، حتما این کار را انجام دهید.

بعد، iTunes را باز کنید و آیفون یا iPad خود را با کابل مناسب به کامپیوتر خود وصل کنید. گام بعدی نیاز است تا دستگاهتان را بر روی Recovery Mode قرار دهید،که فرآیند آن بسته به دستگاه شما متفاوت است.

رفتن به Recovery Mode

بر روی یک iPad با Face ID:دکمه ی Volume Up را فشار داده و به سرعت آن را آزاد کنید. دکمه ی Volume Down را فشار داده و به سرعت آن را رها کنید. دکمه ی بالا را فشار داده و نگه دارید تا دستگاه شروع به راه اندازی مجدد کند سپس وقتی به صفحه Recovery Mode رفتید آنرا رها کنید.

برای آیفون ۸ یا بالاتر: دکمه Volume Up را فشار داده و به سرعت آن را رها کنید. دکمه Volume Down را فشار داده و به سرعت آن را رها کنید. سپس، دکمه سمت را فشار داده و نگه دارید تا صفحه Recovery Mode را ببینید.

برای آیفون ۷، آیفون ۷+ یا آی پاد تاچ (نسل هفتم): دکمه های Sleep / Wake و Volume Down را در یک زمان فشار دهید و نگه دارید. هنگامی که لوگوی اپل را مشاهده می کنید، دکمه ها را رها نکنید. هر دو دکمه را نگه دارید تا به صفحه Recovery Mode بروید.

برای آیفون ۶S و قبل از آن، iPad با دکمه Home یا آی پاد لمسی (نسل ۶ یا قبل از آن): دکمه های Sleep / Wake و Home را همزمان فشار دهید و نگه دارید. هنگامی که لوگوی اپل را مشاهده می کنید، دکمه ها را رها نکنید. هر دو دکمه را نگه دارید تا به صفحه Recovery Mode بروید.

آموزش بازگشت به iOS 12

‌اگر دستگاهتان به درستی متصل باشد، بعد از رفتن به این حالت صفحه جدیدی را بر روی آیتونز مشاهده خواهید کرد که باید روی گزینه Restore  کلیک کنید. تمام اطلاعات شما حذف و آخرین نسخه عمومی iOS رویش نصب خواهد شد.
صبر کنید تا Restore به پایان برسد. در صورت درخواست، شناسه و رمز عبور apple ID خود را وارد کنید که قفل Activation را غیرفعال می کند.
پس از اتمام بازیابی، شما می توانید نسخه پشتیبانی که از iOS با ورژن خودش یا پایینتر ایجاد کرده اید را بازگردانی کنید .

بتا عمومی را با حذف beta profile ، حذف کنید

اگر از یک رایانه برای نصب بتا iOS استفاده کردید،حتما باید از روش بالا برای حذف آن اقدام کنید.

ساده ترین راه برای حذف بتا عمومی این است که beta profile را حذف کنید، سپس برای بروزرسانی نرم افزار بعدی منتظر بمانید. تمام چیزی که باید انجام دهید، این است:

  • به  Settings > General بروید و روی Profiles & Device Managment ضربه بزنید.
  • روی iOS Beta Software Profile ضربه بزنید.
  • روی  Remove Profile ضربه بزنید. سپس دستگاه خود را ری استارت کنید.

هنگامی که نسخه عمومی بعدی iOS در دسترس قرار گرفت، آن را نصب کنید تا به یک نسخه غیر بتا از iOS بازگردید. اگر به روز رسانی در حال حاضر در دسترس است، شما می توانید آن را با رفتن به Settings > General > Software Update نصب کنید، توجه داشته باشید که این نسخه iOS باید جدیدتر از نسخه فعلی شما باشد.

پس این روش تنها زمانی جواب می دهد که نسخه جدیدتری از iOS بصورت عمومی در دسترس باشد و اگر می خواهید همین امروز اقدام به بازگشت به iOS 14 کنید ، باید از روش بالا یعنی restore اقدام کنید.

منابع: iclarified