در طی چند وقت اخیر، اغلب جار و جنجال‌ها درمورد سری iPhone 12 از شرکت اپل، پیرامون قابلیت‌های صفحه نمایش، پردازنده‌ها و ظرفیت باتری و قدرت آن‌ها بوده است. اما بدون شک، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این سری، دوربین آن‌ها است که امروز اطلاعات جدیدی از آن به دست آورده‌ایم.با توجه به این که هنوز نه تنها درمورد دوربین سری iPhone 12 هیچ اطلاعات خاصی به طور رسمی منتشر نشده است، بلکه ما از هیچکدام از مشخصات دیگر این سری نیز اطلاعات رسمی در اختیار نداریم، اما در عوض، بازار شایعه‌ها درمورد مشخصات مختلف سری آیفون ۱۲ بسیار زیاد است و اغلب اوقات از گوشه و کنار یک سری اطلاعات جدید درمورد آن‌ها درز می‌کند که تعداد زیادی از آن‌ها نیز کاملا بی پایه و اساس هستند. اما امروز یک موضوع جالب توجه جدید توسط یکی از لیکرهای معتبر فاش شده است که اگر بتوان آن را باور کرد، ظاهرا به نظر می‌رسد که اپل هیچ برنامه خاصی برای افزایش دادن رزولوشن و مگاپیکسل دوربین iPhone 12 ندارد.

اگر این شایعه‌ جدید درمورد دوربین iPhone 12 حقیقت داشته باشد، یکی از شایعه‌های دیگری که مدتی پیش در رابطه با این موضوع منتشر شده بود را اکنون کاملا تکذیب و رد می‌کند. شایعه‌ی قبلی که در این زمینه منتشر شده بود و به آن اشاره کردیم، ادعا می‌کرد که اپل قصد دارد در رده بالاترین مدل این لاین آپ که به عنوان گوشی پرچمدار بعدی این شرکت نیز به شمار می‌رود، یعنی iPhone 12 Pro Max از یک سنسور ۶۴ مگاپیکسلی به عنوان دوربین اصلی آن استفاده کند. که ظاهرا اکنون رد شده است. بر اساس یک اینسایدر معتبر و قابل اطمینان به اسم Komiya این اتفاق حتی سال آینده هم نمی‌تواند رخ دهد. اما به جای آن، نسل بعدی گوشی‌های هوشمند شرکت اپل در سال آینده که احتمالا iPhone 13 نام خواهند داشت و نسل بعدی لاین آپ سری آیفون ۱۲ به شمار می‌روند، احتمالا با یک سنسور ۴۸ مگاپیکسلی به عنوان دوربین اصلی خود راهی بازار خواهند شد. در هر حال، با توجه به این که اپل سری آیفون ۱۲ را هنوز حتی به صورت رسمی هم رونمایی نکرده، بدون شک هنوز بسیار زود است که درمورد مدل بعدی این لاین آپ در سال آینده صحبت کنیم. زیرا از الان تا آن زمان، قطعا تکنولوژی‌های جدید بسیار زیادی در صنعت گوشی‌های موبایل هوشمند به وجود خواهد آمد که به مراتب، از وجود یک دوربین ۴۸ مگاپیکسلی بیشتر اهمیت خواهند داشت.

بنابراین، بهتر است مجددا به iPhone 12 برگردیم. Komiya ادعا کرده است که اپل از یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلیِ بزرگ‌تر نسبت به نسل سری آیفون ۱۱ در سری بعدی استفاده خواهد کرد. بزرگ‌تر شدن سنسور دوربین iPhone 12 این سری را قادر خواهد کرد تا عکس‌هایی با نور بیشتر، جزئیات بیشتر و نویز کم‌تر بگیرند. یکی دیگر از نتایج آن، عملکرد بهتر دوربین در عکاسی در نور کم و هنگام شب خواهد بود. بر اساس گزارش‌های قبلی که در این زمینه منتشر شده است، مدل‌های رده بالاتر این سری به اسم iPhone 12 Pro و iPhone 12 Pro Max دارای یک سیستم دوربین های سه گانه به همراه یک سنسور سه بعدی LiDAR خواهند بود. این سنسور امسال برای اولین بار در سری iPad Pro 2020 به کار گرفته شد که کار آن نیز اضافه کردن بهبودها و پیشرفت‌های چشمگیر بسیار زیاد در زمینه واقعیت افزوده و موارد مرتبط دیگر بود. علاوه بر این، سنسور سه بعدی LiDAR به محاسبه کردن فاصله نیز کمک بسیار بزرگی می‌کند و این امر در نهایت مجددا باعث بهبود موضوعات مربوط به واقعیت افزوده و حالت پرتره در عکاسی خواهد شد.

علاوه بر این، انتظار می‌رود که مدل‌های Pro قابلیت اجرا کردن ساز و کار بهبود یافته Smart HDR نیز در اختیار داشته باشند که در نهایت، منجر به خروجی بهتر تصاویر در نور کم و عملکرد بهتر دوربین در این شرایط خواهد شد. همچنین انتظار داریم هر دوی آن‌ها دارای قابلیت زوم اپتیکال ۳ برابری نیز باشند که اگر بخواهیم آن را با زوم اپتیکال ۲ برابری که اپل در لاین آپ سری iPhone 11 به کار برده بود مقایسه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که یک پیشرفت چشمگیر و اساسی در آن ایجاد شده است.

از سوی دیگر، گمانه زنی‌ها نشان از وجود یک سیستم دوربین دوگانه در دو مدلِ میان رده‌تر این لاین آپ یعنی iPhone 12 و iPhone 12 Max می‌کنند که فاقد سنسور سه بعدی LiDAR نیز خواهند بود. گفته می‌شود که امسال بهبودهای قابل توجه و زیادی در فوکوس خودکار در هر چهار مدل سری آیفون ۱۲ ایجاد خواهد شد و علاوه بر این، مدل‌های رده بالای این سری که نام بردیم نیز، یک تکنولوژی لرزشگیر تصویر جدید به دست خواهند آورد که می‌تواند لرزش دوربین را کاملا خنثی کند. بر اساس گزارش‌ها، هر چهار مدل این لاین آپ لنزهای فوق عریض با ۷ المان جدید در اختیار خواهند داشت که به طور کلی منجر به انحراف و اعوجاج کم‌تر و همچنین عدم انطباق کانونی کم‌تر خواهند شد.

و صد البته، به دلیل وجود یک پردازنده جدید، بهبود یافته و به شدت قدرتمند به اسم Apple A14 Bionic می‌توانیم انتظار پردازش بهتر نیز از آن‌ها داشته باشیم. ظاهرا به نظر می‌رسد که دوربین iPhone 12 قابلیت ضبط ویدئوهای ۴K با ۱۲۰ فریم در ثانیه به همراه ویدئوهای اسلوموشن با رزولوشن ۴K با ۲۴۰ فریم در ثانیه نیز در اختیار خواهد داشت.


منابع : phonearena ، aradmobile