حدود دو سال قبل بود که شرکت سامسونگ با معرفی و رونمایی کردن از گوشی هوشمند Samsung Galaxy A9 در سال ۲۰۱۸ اولین گوشی چهار دوربین خود را معرفی کرد اما ظاهرا این شرکت قصد دارد با Galaxy A72 یک دوربین دیگر نیز به گوشی‌های خود اضافه کند.

شرکت سامسونگ یکی از اولین سازنده‌هایی بود که از دوربین‌های چهار گانه در گوشی‌های هوشمند خود استفاده کرده و با وجود این که گوشی‌های پنج دوربین هم مدت زیادی است که در بازار حضور دارند و سازنده‌های زیادی تا به حال تعدادی از آن‌ها را تولید کرده‌اند، اما سامسونگ تا امروز هنوز از ارتقاء و افزایش تعداد دوربین گوشی‌های خود به پنج عدد امتناع می‌کرد. اگر سامسونگ موفق به انجام دادن این کار شود و اولین گوشی پنج دوربین خود را عرضه کند، اولین گوشی پنج دوربین دنیا به شمار نخواهد رفت زیرا این افتخار در اختیار Nokia 9 PureView قرار دارد اما بدون شک، برای اولین بار در برند Galaxy A شاهد چنین اتفاقی خواهیم بود. البته، خانواده سری A گوشی‌های شرکت سامسونگ همیشه نقش زمینه‌ی آزمایش دوربین در گوشی‌های شرکت سامسونگ را ایفا کرده‌اند (به عنوان مثال، Samsung Galaxy A80 اولین و تنها گوشی این شرکت با دوربین‌های چرخان بوده است).

اما اکنون ماجرا از این قرار است که یکی از منابع معتبر و قابل اطمینان ما به اسم The Elec یک گزارش جدید منتشر کرده است که در این گزارش مدعی شده که گوشی هوشمند پیش روی Samsung Galaxy A72 قرار است تبدیل به اولین گوشی هوشمند مجهز به دوربین‌های پنچ گانه در شرکت سامسونگ شود. علاوه بر این، این گزارش نوع و مدل ماژول‌های دوربین‌های پنچ گانه Samsung Galaxy A72 را نیز مشخص کرده است که شامل لیستی از ترکیب مضنونین همیشگی خواهد شد: یک سنسور ۶۴ مگاپیکسلی به عنوان دوربین اصلی، یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی به عنوان دوربین فوق عریض، یک سنسور ۸ مگاپیکسلی به عنوان دوربین تله فوتو با قابلیت زوم اپتیکال ۳ برابری، یک سنسور ۵ مگاپیکسلی برای عکاسی در حالت ماکرو و همچنین یک سنسور ۵ مگاپیکسلی دیگر به عنوان سنسور تشخیص عمق میدان دید برای تار کردن پس زمینه و ایجاد افکت بوکه در عکس‌های پرتره خواهند شد.

سامسونگ می‌تواند سنسور ۸ مگاپیکسلی دوربین تله فوتوی گوشی هوشمند پیش روی Samsung Galaxy A72 که قابلیت زوم اپتیکال ۳ برابری در اختیار دارد را به طور مستقیم از Galaxy S20 FE قرض بگیرد. در این صورت، ستاپ دوربین‌های A72 کاملا مشابه و یکسان با A71 خواهند شد که تنها وجه تمایز و تفاوت آن‌ها، در همین دوربین تله فوتوی آن‌ها است. اضافه شدن این دوربین می‌تواند ویژگی OIS را به این گوشی اضافه کند که یکی از مفیدترین و بهترین ویژگی‌ها در فاصله‌های کانونی طولانی است. البته، در این رابطه یک شایعه دیگر نیز وجود دارد که مدتی پیش منتشر شده بود و ادعا می‌کرد گوشی هوشمند پیش روی Samsung Galaxy A72 اولین عضو جدید از خانواده گوشی‌های سری A شرکت سامسونگ خواهد بود که دارای قابلیت لرزشگیر اپتیکال تصویر یا همان OIS خواهد بود.

با وجود این که ستاپ دوربین‌های عقب این گوشی در پنل پشتی بدنه آن بسیار هیجان انگیز است، اما دوربین سلفی آن چندان شاخص و به اندازه دوربین‌های عقب آن هیجان انگیز نیست. شایعه‌ها حاکی از این هستند که A72 فقط دارای یک دوربین سلفی خواهد بود که یک سنسور ۳۲ مگاپیکسلی در اختیار خواهد داشت. گوشی هوشمند پیش روی Samsung Galaxy A52 نیز قرار است بخشی از گوشی‌های نسل بعدی در لاین آپ سری Galaxy A شرکت سامسونگ باشد. با این حال، شایعه‌ها در حال حاضر حاکی از این هستند که این گوشی همچنان به استفاده کردن از دوربین‌های چهارگانه در پنل پشتی بدنه خود ادامه خواهد داد و مانند A72 دارای دوربین‌های پنچ گانه نخواهد بود.

در حال حاضر سامسونگ از هر دو گوشی هوشمند پیش روی خود در این سری یعنی Galaxy A52 و Galaxy A72 انتظارات زیادی دارد و امیدهای زیادی هم به آن‌ها بسته است. گزارش‌ها حاکی از این است که شرکت سامسونگ تخمین می‌زند که مجموع فروش هر دوی آن‌ها روی هم به ۳۰ میلیون نسخه نیز خواهد رسید. این رقم، برابر با ۱۰ درصد از کل حجم فروش گوشی‌های هوشمند شرکت سامسونگ می‌باشد. حتی اگر سامسونگ به این دستاورد و هدف جاه طلبانه هم دست پیدا نکند، هر دوی این گوشی‌ها قطعا می‌توانند جزو پرفروش‌ترین گوشی‌هایی که این شرکت در کل لاین آپ سری Galaxy A خود تجربه کرده است، قرار داده شوند.

منابع : gsmarena ، aradmobile