آیا گجت های ضد آب واقعاً ضد آب هستند؟ عملکرد این گجت های هوشمند چگونه است؟ تست های T3 برای شناخت بیشتر گجت هایتان چه کمکی به شما می کنند؟ فقط کافی است چند سال به عقب برگردید، قطعاً همه به یاد دارند زمانی که گوشی تلفن همراهی به آب آغشته می شد تنها راهکار نجات فرو بردن آن در سطل برنج بود اما با گذشت سال ها فناوری هم دستخوش تغییرات شگرفی شده که گجت های جدید را زیر پوشش خود قرار داده است.

از گوشی های هوشمند گرفته تا تبلت و لپ تاپ های گران قیمت امروزه برای ما بسیار ارزشمند هستند. این گجت های هوشمند هستند که ما را وارد دریچه ای از دنیای بزرگ اطرافمان می کنند و چه بخواهیم و چه نخواهیم زندگی ما با آن بدجور گره خورده است. همان طور که اهمیت این وسیله ها طی سال های اخیر بالا رفته، قیمت آن هم بی شک افزایش چشمگیری پیدا کرده است و همین طور تمایل مصرف کننده ها به سالم نگه داشتن و طولانی تر کردن عمر این وسیله های ارزشمند هم بیشتر شده است. همین خود دلیلی برای رونق بازار این هوشمند های دوست داشتنی و همچنین تولید صفحات محافظ و قاب های متفاوت شده است.

تاثیر عمیق

بنا به ارزش دستگاه ها تلاش سازنده ها هم برای ارائه محصولی با کیفیت تر در این سالها بالاتر رفته است به طوری که شرکت ها سعی می کنند از مواد اولیه سخت تر و شیشه های ضد آب در محصولاتشان استفاده کنند. داستان ضد آب بودن گجت ها نگاه تمام دنیا را به خود در این سالها جلب کرده، این نیاز انسان ها از یک فناوری کامل است. قطعا همه ما دوست داریم در استخر یا در حمام تلفن همراهمان را همراه خود داشته باشیم. یا با تبلت هوشمندمان چند صفحه کتاب بخوانیم یا به موسیقی دلخواه خود گوش دهیم. بله، این نیازها باعث پدیدار شدن فناوری ضد آب در دنیا شده است.

شرکت سونی یکی از پیشتازان در این حوزه همچنان تلاش می کند محصولات برتر خود را ضدآب به بازار ارائه کند و سامسونگ هم در این زمینه فعالیتش را بیشتر کرده و هنگام معرفی آخرین محصولش، ضد آب بودن را به عنوان اولین ویژگی جدول مشخصات دستگاه خود اعلام کرده است.اما جدایی از شرکت‌های سازنده گوشی های هوشمند پر زرق و برق چند شرکت سازنده وجود دارند که تلاش می‌کنند بدون تغییر چشمگیر در طراحی یا وزن دستگاه فناوری ضد آب را برای تمامی ابزارهای دیجیتال به بازار ارائه کنند.

نحوه محاسبه میزان محافظت دستگاه

اما این سوال همیشه پیش می آید که شرکت های سازنده گوشی های هوشمند و دیگر گجت ها میزان محافظت دستگاه را چگونه مشخص می کنند ؟ به طور حتم برای یکبار هم که شده بروشور تلفن همراه هوشمند تان را مطالعه کرده اید میزان مقاومت گوشی های هوشمند در برابر آب با یک عدد دو رقمی در بروشور درج شده است که به اختصار به آن IP می گویند.  این درجه بندی شامل دو رقم می شود که اولین میزان مقاومت در برابر ذرات جامد و رقم دوم میزان مقاومت در برابر مایعات و آب را نشان می دهد.

ضد آب واقعیت یا ادعا

اگرچه سازنده بعضی از گوشی ها ادعا می کنند که محصول شان کاملا ضد آب است اما در حقیقت این ویژگی به صورت کاملا نسبی است به این معنی که دستگاه مدت زمان مشخصی در عمق مشخصی از آب می تواند مقاومت کند. و هرگز نباید عمداً بیشتر از میزان ماکسیمم تعریف شده زیر آب قرار گیرد اگر شماره Ip دستگاه با شش شروع شود می توانید مطمئن باشید که دستگاه در برابر ذرات جامد و گرد و خاک کاملا محافظت شده است. اگر با ۵ شروع شود ذرات ممکن است به داخل دستگاه وارد شوند اما روی عملکرد آن تاثیری نخواهند داشت.

عدد نه نشان‌ دهنده این است که دستگاه در برابر مایعات کاملا عایق است. اگر شماره با هفت شروع شود نشان می ‌دهد دستگاه در برابر رطوبت جزئی یا قطرات باران مقاوم است اما در صورت غرق شدگی کامل در آب دوام نخواهد آورد. البته با تمامی این اطلاعات باز هم سازنده این دستگاه ها به مصرف کننده ها پیشنهاد می دهند که محتاطانه عمل کنند و به عمد دستگاه را به مدت طولانی در آب قرار ندهند. متاسفانه فناوری مجهز کردن گوشی های غیر مقاوم در برابر آب بعد از اتمام مراحل ساخت هنوز وارد بازار نشده است.

آیفون ها زیر آب

در بازار گرم گوشی های همراه، آیفون همچنان دوست داشتنی تر است و افراد زیادی خواهان خرید آن هستند. اما مهم ترین سوال اینجاست، آیفون  چگونه با بسیاری از گوشی های ضدآب دیگر مقایسه می شود؟  آیفون ۷ و ۷ پلاس با استانداردهای ip۶۷ رتبه بندی شدند که مقاومت شان در برابر آب  ۳۰ دقیقه در یک متر آب شیرین مشخص شده است. همچنین پوشش های نانو مقاومی در برابر آب و در برابر اندکی آب گل آلود وجود دارند که می توانند به ویژگی‌های گوشی های هوشمند اعمال شوند.

روی ساعت هوشمند اپل هم برچسب ipx۷ را مشاهده می ‌کنید که به معنای آن است که اپل به موضوع فشارهای فیزیکی توجهی نداشته است اما همانند ساعت های هوشمند اندرویدی تا یک متر زیر آب دوام می آورد. در مجموع گویی تنها با دستگاهی که IPX۷ یا ۵ATM دارد تنها می توانید به حمام بروید یا ظرف های خانه تان را بشویید بنابراین تا حد امکان سعی کنید با این گجت ها بیشتر از نیم ساعت در آب نمانید و حتی فکر شنا کردن هم به سرتان نزند.

آب می لغزد و کنار می رود

یکی از راه حل های مفید برای ضد آب بودن این گجت ها خاصیت لیز بودن گجت درون آب است، البته این به این معنی نیست که گجت روغنی باشد بلکه این یک فناوری جدید به نام IP2 است. تعبیه عایق لاستیکی درون دستگاه که با ایجاد سد محافظ، جلوی زنگ زدگی و یا ورود املاح شیمیایی به داخل دستگاه را می گیرد و هنگامی که آب روی سطح گجت ریخت به راحتی از روی آن لیز می خورد و داخل دستگاه نمی رود. به عنوان مثال فردی را تصور کنید که عاشق شنا کردن است اما دوست دارد تا گجت خود را کنار استخر یا دریا همراه خود داشته باشد، او چه باید بکند تا گجت هوشمندش از نفوذ آب در امان باشد؟

اگر ماسه و شن به تلفن همراه او بچسبد، چه اتفاقی می‌افتد؟ فرد با این فناوری به راحتی می تواند تلفن همراه خود را زیر آب برده و بشوید. دکتر استفان کالنس این فناوری را در Durham University در سال دو هزار اختراع کرد. او می گوید: «این لایه محافظ روی سطح گجت قرار گرفته و ترکیب شیمیایی آن را تغییر می دهد و زمانی که مایعی روی دستگاه می ریزد، به جای جذب شدن می لغزد و کنار می رود.»

گوشی و دیگر ابزار های هوشمند شما تا چه حد ضد آب هستند؟

قبل از خریداری هر گوشی با گجت هوشمندی باید به آی پی این دستگاه ها دقت کنید. قدم اول این است که شما فرق معنای کله ضد آب (Watarproof) با مقاوم در برابر آب (Water-resistant) را به خوبی بدانید. این دو کلمه از لحاظ معنایی با هم متفاوت اند. کلمه ضد آب سال های سال است که مورد استفاده قرار می گیرد اما نه در معنای واقعی آن، این یک مفهوم صفر درصدی از یک کلمه به شمار می آید. به نظرتان گوشی تان ضد آب یا مقاوم در برابر آب است؟

بسیاری از گوشی ها، ساعت های هوشمند، تبلت ها و حتی بلند گوهای بی سیم، مقاوم در برابر آب هستند اما این کلمه به چه معناست، آیا می توانید از این گجت های هوشمند در باران یا در استخر استفاده کنید؟ مفهوم مقاوم در برابر آب در مورد ابزار های الکترونیکی مختلف، یکسان نیست. اولین چیزی که باید در مورد ضد آب بودن گوشی خود بدانید، کد آی پی آن است. کد آی پی توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) به ابزار های الکترونیکی اختصاص داده می شود.

کد های Ip

عدد اول این کد (از صفر تا شش) نشان دهنده این است که یک ابزار الکترونیکی تا چه حد در مقابل ورود اجسام خارجی مقاوم است. عدد دوم (از صفر تا هشت) میزان مقاومت آن در برابر رطوبت را نشان می دهد. اگر به جای عدد اول یا دوم کد آی پی حرف X درج شده باشد، به این معنی است که آن ابزار در مقابل ورود اجسام خارجی یا رطوبت تست نشده است.

مثلاً یک وسیله الکترونیکی با کد IPX7 اگر به طور اتفاقی در آب بیفتد تا ۳۰ دقیقه در مقابل ورود آب مقاومت می کند اما در برابر ورود گرد و خاک تست نشده است.

حداقل درجه حفاظت مورد نیاز یک وسیله الکترونیکی، IP22 است، بنابراین هنگام خرید گوشی دقت کنید که کد آن از ۵XIP یا ۶XIP پایین تر نباشد.

مقاومت در برابر رطوبت

آیفون ۷ دارای درجه حفاظت IP67 است یعنی مقاومت آن در برابر ورود گرد و خاک تضمین شده است. همچنین در عمق یک متری آب راکد تا ۳۰ دقیقه در برابر ورود آب مقاومت می کند.

سامسونگ گلکسی S7 از این جهت وضع بهتری دارد. این گوشی با کد IP68 در عمق یک و نیم متری آب راکد تا ۳۰ دقیقه ضد آب است. سونی اکسپریا Z5 هم با کد IP65 و IP68 رتبه بندی شده است و علاوه، بر آب راکد، در مقابل فشار ملایم آب مقاوم است.

این فهرست از گجت های ضد آب برای افرادی است که علاقمند به ماندگاری بالای وسایل خود دارند یا شنا کردن در برنامه اصلی آن هاست اگر شما هم از این دسته از افراد هستید حتماً درباره سیستم های هوشمندی که می خرید اطلاعات کسب کنید. اطلاعاتی مبنی بر ضد آب بودن یا مقاوم در برابر آب که در بیشتر موارد با هم اشتباه گرفته می شوند.

خرید هوشمندانه

شما می توانید با داشتن اطلاعات کافی هوشمندانه خرید کنید و از سیستم های هوشمند در مکان های مناسب استفاده کنید. فرقی نمی کند شما یک خانم خانه دار باشید یا یک ورزشکار مهم این است که در هر مکانی بتوانید از این گجت ها بدون هیچ آسیبی بهره ببرید.

از خواندن کتاب های الکترونیکی در کنار استخر گرفته تا گوش دادن موسیقی زیر آب یا حتی شنا کردن تا عمیق ترین نقطه استخر و دانستن بیشترین اطلاعات از سلامت بدن در آن نقطه، این ها امکاناتی است که فناوری جدید در اختیار شما قرار می دهد تا از وجود آن نهایت لذت را ببرید.

علاوه بر این داشتن یک لپ تاب ضد آب هم به نظر کارشناسان باید در برنامه خرید فناوری دوستان قرار بگیرد. افرادی که بیشتر وقت خود را پای لپ تاپ می گذرانند و برای استراحت هم که شده همان جا نوشیدنی های داغ و سرد را نوش جان می کنند باید به خوبی حواس شان را جمع کنند تا مبادا کار دست سیستم کاری خود دهند به همین منظور لپ تاپ های لنوو برای این افراد بسیار مناسب است.